Môj príbeh je o viacerých životných zmenách. Aj úplne zásadných. Je aj o mnohých záujmoch a záľubách. Často to vyzeralo akoby som behala z jednej strany na druhú. Zhromažďovala som poznatky a skúsenosti, čo tiež často vyzeralo akoby z každého rožku trošku.

Dnes sa mi to spája ako krásny obraz z puzzle. Teraz už všetko do seba zapadá a dáva mi to zmysel.

Celý život som pracovala vo vlastných firmách a viackrát som rozbiehala nové projekty.

Ich spoločným znakom vždy bolo, že mi niekde hlboko vo vnútri dávali zmysel. Ich hlavnou esenciou bolo nachádzanie nových spôsobov, postupov, alebo možností. Často krát som robila veci inak ako bolo bežne na trhu zvykom.

Poskytovala som služby účtovníctva, s mnohými zamestnancami a pre veľa firiem. Základom bolo, že som sa pozerala na účtovníctvo z pohľadu majiteľa firmy. Naučila som svojich klientov najprv nad riešením vecí porozmýšľať, a následne konať tak, aby potom účtovníctvo bolo bez problémov.

Odišla som z firmy a starala sa o deti, v čase keď deti nastúpili do materskej školy. Bolo to vedomé rozhodnutie. Dávalo mi to zmysel. Venovala som deťom plnú pozornosť, vozila ich po krúžkoch, vypĺňala im voľný čas a viedla s nimi, pre nich dôležité diskusie. A poskytovala som psychologický a morálny support ako manželka majiteľa a riaditeľa rodinnej firmy.

Zároveň som sa naďalej venovala niekoľkým projektom – napr. organizácii pri prevádzkovaní barov, nákup-rekonštrukcia-predaj nehnuteľností.

Orientovať sa na seba a na to čo ma baví, bol pre mňa prvý krok

Toto obdobie bolo pre mňa aj obdobím Sebarozvoja č. 1. Sústredila som sa na spoznávanie samej seba, na rôzne druhy typológií,  a pod. Práve toto mi pomáhalo akceptovať vzájomné rozdielnosti v rodine a zlepšilo komunikáciu hlavne s deťmi.

V živote máme všetci obdobia kedy strácame svoj kompas v nás

Aj u mňa prišlo obdobie, kedy som sa trochu stratila. Sústredila som sa na ľudí okolo seba a preberala za nich zodpovednosť na toľko, že som zabudla pracovať so svojimi snami a víziami. Prestala som v tom, čo som každý deň robila, vidieť zmysel a dlho som si to neuvedomovala. Len som cítila, že som nespokojná.

Ako to býva časté, aj u mňa sa to skončilo rozvodom. Najhoršie ale bolo, že som zrazu nevedela, čo mám ďalej robiť, ako sa po pár rokoch vrátiť do pracovného života. Moje profesionálne dno bolo, že som bola presvedčená – mňa už nikde nezamestnajú, naozaj nemám čo ponúknuť, za sebou nemám veľkú kariéru, … Bolo to veľmi ťažké obdobie, najmä v tom, že som mala problém aj sa o tom s niekým porozprávať. Hanbila som sa za to, že si neverím.

Moje najdôležitejšie rozhodnutia som urobila po rozhovore sama zo sebou

Ale nakoniec som svoj kompas našla a moje najťažšie obdobie sa skončilo. Mala som veľmi veľmi hlboký rozhovor sama so sebou. Zobrala som si dostatok času a zodpovedala si základné otázky – čo chcem, čo je pre mňa dôležité, a najmä čo mi dáva zmysel.

Uvedomila som si, že sa nechcem vracať k tomu, čo som robila predtým, že potrebujem ísť dopredu. Vždy som mala rada ľudí, rada som sa s nimi rozprávala, často som bola pre ľudí inšpiráciou. Veľa krát sa na mňa ľudia obracali s prosbami o radu.

Znovu som sa zamerala na seba a na to, čo ma zaujíma a dáva mi zmysel

Vtedy sa začalo moje obdobie Sebarozvoja č. 2. Absolvovala som školu arteterapie v Prahe. Potom som svoju pozornosť upriamila na koučing. Prešla som si niekoľkými certifikovanými kurzami. Pretože mi to dávalo zmysel a svoju budúcnosť som videla v tomto odvetví.

Niekedy v tomto období, som sa aj profesionálne „odsekla“.

Podarilo sa mi ideovo nastaviť smerovanie PR v rodinnej firme. Zároveň som vytvorila CSR stratégiu a nastavila niekoľko projektov, ktoré doteraz prebiehajú.

Tým som sa posunula do obdobia, ktoré žijem teraz.

Moja orientácia na činnosti, ktoré dávajú zmysel sa ešte zvýraznila. Stala sa presne tým kompasom, ktorý som predtým nevedela nájsť.

Začali mi do cesty prichádzať výzvy a ponuky. Každú som podrobila môjmu vnútornému auditu o zmysle nielen pre mňa ale aj „väčšieho“ zmyslu, ktorý zahŕňa vytváranie spoločenstiev a komunít.

Jedným z prvých bolo vytvorenie a otvorenie obchodu Nekonečno.sk  v nákupnom centre, ktoré sa zaoberá predajom komiksov, manga, figúrok a podobného sortimentu. Význam pre mňa malo nastavenie tejto predajne zároveň ako miesta pre stretávanie sa fanúšikov, organizovanie mikro-eventov, predajných výstav a pod.

www.nekonecno.sk

Ďalšou výzvou s obrovským, moju osobu presahujúcim, významom je práca vo firme BLINDSPOT.

Venujeme sa témam comliance, rozvoju leadershipu a presadzovaniu etických princípov a hodnôt v podnikaní. Prinášame na slovenský trh online platformu FLEXIEXPERT, ktorá spája skúsených špecialistov s firmami a umožňuje ich flexibilnú komerčnú spoluprácu. Práve tu vidím svoju budúcnosť.

… som FlexiExpert lebo sa môžem slobodne rozhodovať o svojej práci, chcem v projektoch odovzdávať  svoje skúsenosti v mne primeranom pracovnom čase. Viem ponúknuť znalosť prostredia malých a stredných firiem, v ktorom som sa celý svoj doterajší pracovný život pohybovala a mám ho prežitý a dokážem ho vnímať aj intuitívne. Zároveň sa tu vytvára budúca silná komunita zameraná na Spolu-prácu. A  to mi dáva jasný zmysel.

www.blindspot.sk

V Beelong o.z. spolupracujem na iniciatíve RY – reinventing yourself, ktorá ozvučuje aktuálne témy súvisiace s transformáciou ľudí vo veku od 35 rokov. Stala som sa tu „tandemistkou“ – koučkou a mentorkou, ktorá ponúka možnosť sprevádzať tých, ktorí majú záujem, na ich ceste transformácie. Špeciálne tým, ktorí hľadajú svoje nové vízie, ciele a možnosti ich realizácie.

www.beelong.sk

Postupne rozvíjam svoju cestu kouča, cez firmu LISoM. Ponuku business, life a tímového koučingu zameriavam najmä na klientov v mne známom prostredí – v malých a stredných firmách.

Vďaka štúdiu Systemického koučingu sa venujem tiež firemnej kultúre, nastavovaniu hodnôt, vízií, cieľov vo firmách a nastavovaniu smerovania ich CSR aktivít.

Sny a nápady klientov pomáham preniesť do reality.

Zároveň ponúkam možnosť víkendových alebo niekoľko-dňových tématických pobytov na Liptove, zameraných na rozvoj a sebapoznávanie. Témami môžu byť podľa dohody – arteterapia, aromaterapia, bylinky, koučing (individuálny alebo skupinový), kryštály, cvičenie, varenie, a pod.

www.lisom.sk/prenajom

V súčasnosti, sa práve vďaka mnohým aktivitám, ktoré robím, dostávam do situácií, že často vychádzam zo svojej komfortnej zóny. Je to náročné ale vedomé. Každý deň  sa o sebe dozvedám niečo nové. Mám toho veľa, žijem rýchlo. A takmer denne vyhodnocujem, ktoré činnosti a aktivity sú v súlade so mnou samotnou.

Snažím sa venovať len tomu, čo mi dáva hlbší zmysel a čo ma napĺňa energiou a radosťou.